Yan Marka İçin Yeni E-Ticaret Sitesi mi Açılmalı?

Günümüzde e-ticaret önemli rakamlara ulaştığı için markaların da ihmal etmemeleri gereken değerler taşıyor. Kimi markalar ise ana kuruluşları altında farklı alt markalar da içeriyor. Böyle bir durumda ise yan marka için yeni bir e-ticaret sitesi açmak öncelikleri bilmek gerekiyor.

Yan marka için e-ticaret sitesi açmak amacıyla yola çıktığınızda öncelikle detaylı plan ve pazarlama çalışması yapılmalıdır. Örneğin A markasının mevcut e-ticaret sitesinde mi yan markanın ürünlerine yer verilecek yoksa B markası için yeni bir site mi oluşturulacak konusunda markanın potansiyeli belirgin olacaktır.

Genel olarak ilk başta yapılması gereken şayet mevcut e-ticaret sitesi profesyonel şekilde yapılmışsa bu durumda mevcut e-ticaret sitesinden devam etmek olacaktır. Çünkü yan marka özellikle yeni kurulmuşsa veya yeteri kadar bilinmiyorsa bu markaya dönük olarak e-ticaret sitesi açmak müşteri çekmek açısından zahmetli olabilir. Mevcut e-ticaret sitesinden devam etmek bu açıdan iyi olabilir.

Ancak sektör farklılığı söz konusuysa bu durum sorun yaratabilir. Örneğin aktif olan A markasının e-ticaret sitesi elektronik ürünlere yönelikse ve yan marka B ise evcil hayvan ürünleri satıyorsa iki sektörün tek bir yerde olması kullanıcılar açısından ve marka kurumsallığı bakımından iyi bir görünüm olmayacaktır. Bu durumda yapılması gereken ise yan markaya yönelik yeni e-ticaret sitesi kurulumu yapmaktır.

Yan marka için e-ticaret sitesi açmak

E-ticaret sitesi kurmaya karar verdiyseniz hazır e-ticaret sitelerimizi inceleyebilirsiniz.

Yan Marka Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Yeni e-ticaret sitesi kurulumu için yan marka adına karar verilmişse bu durumda tasarım detaylarının önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Öncelikle e-ticaret web sitesi tasarımı blog veya diğer web sitesi tasarımlarından farklıdır. Her şeyden önce bu site satış odaklı olduğundan tamamen bir sanal mağaza olarak düşünülmelidir. Nasıl ki sanal mağazalarda asıl hedef potansiyel müşterilerin mağazaya çekilmesi ve onların satış yapmasıysa e-ticaret sitesinin çalışma mantığı da buna dayanmaktadır. Bu kapsamda e-ticaret sitesinin tasarımı için öncelikle marka değerini yansıtması sağlanmalıdır. Başka bir deyişle markanın renkleri, logosu ve alanı tasarımda kendisine yer bulmalıdır.

Bu tasarım detayları profesyonel bir şekilde kolayca halledilecektir. Bunun yanında ürünlerin sergilenmesi, ödeme detayları, arama sayfası gibi noktalar da yine sitenin ana hedefine uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Buradaki detaylar ana markanın sitesindekiler ile benzerlik taşıyabilir. Hatta bu şekilde referans açısından da yararlılık taşıyabilir. Ancak markaya özgü yeni bir tasarım ve kullanıcı deneyimi sunan e-ticaret sitesinin oluşturulması da mevcut müşterilerin de yeni bir deneyim yaşamaları açısından yararlı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Her Durumda E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

İster mevcut ana e-ticaret sitesinden devam edilsin ister yeni e-ticaret sitesi kurulumu yapılsın başarılı olmak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle dijital alandaki yenilikler hızlı bir şekilde yaşandığından e-ticaret sitesinin de bu özelliklere uyum göstermesine dikkat edilmeli. Bu kapsamda başarılı e-ticaret sitesi kurmak için profesyonel desteği mutlaka alınmalıdır. Zaten e-ticaret siteleri kurulum ve yönetim açısından en azından temel seviyede bilgi gerektirdiği için bu alana uzak olanlar için profesyonel destek olmadan işlerin yürütülmesi olanaklı olmayacaktır.

dijital yenilikler

Sitenin kurulumunda kullanıcı odaklı tasarım detaylarının yanında mutlaka açılış hızı, SEO uyumluluğu, ödeme sistemleri entegrasyonu gibi detaylar da başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır. Aksi halde talep edilen ziyaretçi ve satış sayısına ulaşmak da olanaklı olmayacaktır. Yine bunların sağlanabilmesi adına profesyonel e-ticaret sitesi kurulumu yapılmalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki başlangıç aşamasında yapılacak hayati hatalar ilerleyen süreçte telafi edilemeyecek ve büyük sorunları beraberinde getirebilecektir.

EFUN ile sahip olabileceğiniz web sitelerin özelliklerini incelemek için tıklayınız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp