Web Sitesi Tasarımında Yapılan Hatalar

Web sitesi tasarımında sık yapılan hatalar doğru web sitesine neden bir türlü sahip olamadığınızı açıklamak açısından yardımcı olabilir. Günümüzde hobi veya iş amaçlı faaliyette olan pek çok web sitesi bulunuyor. Ancak bunların çok az bir kısmının alanında biliniyor olması sadece yaptıkları reklamlar ile ilgili değil. Özellikle web sitesi tasarımında yapılan hatalar hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından sitenin geri planda kalmasına yol açıyor.

İlginizi Çekebilir: Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Karmaşık Tasarım

Web sitesi tasarımı karmaşık tasarımlar anlamına gelmez. Aksine iyi bir tasarım tüm kullanıcılara hitap edecek özellikler taşır; hem estetik hem de işlevsel beklentileri karşılar. Daha iyi olması için karmaşık tasarımlara yönelim yapılırsa bu durum kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için istenen sonuçları vermeyecektir. Bu yüzden tasarım sitenin misyon ve işlevini yansıtacak, sade ve herkes tarafından kullanılabilir özelliklerde olmalıdır. Aynı zamanda çok fazla görüntü, görsel, animasyon ve benzeri ögelerin olması ziyaretçilerin aradıklarını güçleştirecektir. Özellikle bu durum e-ticaret siteleri için çok önemlidir.

web sitesi tasarımı nedir

Teknik Hatalar Yapmak

Web sitesinin trafik alması ve ziyaretçi sayısını arttırmak için teknik konularda yeterlilik sağlanmalıdır. Ancak özellikle profesyonel web sitesi tasarımı yapılmadığında sitenin görünen veya görünmeyen pek çok teknik hatası oluşacaktır. Özellikle görünmeyen yani sistemin arka planında bulunan teknik hatalar fark edilmeden var olacakları için sitenin işleyişine ciddi sorunlar doğuracaklardır.

Sitelerin arama motorlarında öne çıkması ziyaretçi sayısının artması açısından büyük önem taşır. Bu bakımdan da özellikle SEO uyumluluk sağlanmalıdır. Arama motorlarının botlarının siteye gelmesi için de çeşitli teknik düzenlemeler yapılmalıdır. Bu konularda yapılacak hatalar sitenin öne çıkmasını engelleyeceği için beklenen verimin de alınmasını engelleyecektir.

İlginizi çekebilir: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

İçeriklerin Kalitesi

Her web sitesi içinde yer alan içerikler ile dikkat çeker ve trafik sayısını arttırır. Bu içerikler genelde yazılı olmasına karşılık görsel ve videolar da içerik içine dahil edilir. Web sitesinin tasarımı nasıl olmalı sorusu tam olarak bu konu açısından da önemlidir çünkü içeriklerin vasat veya karmaşa yaratacak seviyede olmaları arama motorları ve ziyaretçiler açısından olumsuzluk taşır. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi kavramları tasarım aşamasında çok önemlidir.

kullanıcı arayüzü kavramları

Görsellerin orantısız olması, yazı karakter özelliklerinin doğru ayarlanmaması, renk uyumunun sağlanamaması gibi durumlar sitenin genel içerik kalitesini düşük gösteren detaylardır. Özellikle bu noktalara e-ticaret sitelerinde daha iyi ve güven verici bir müşteri deneyimi sunmak açısından çok dikkat edilmelidir.

Site Hızının Yavaş Olması

Web sitesinin yavaş olması tasarım konusunda en sık yapılan hatalar arasında yer alır. Tasarımda kullanılan hatalı kodlar, yazılımlar, yanlış görseller gibi etmenler sitenin çalışma hızını önemli ölçüde etkiler. Yavaş olan bir site ise hem arama motorları için hem de ziyaretçiler için olumsuz değerler taşır. Öyle ki özellikle kullanıcı deneyimi açısından yavaş olan siteler hızlı şekilde terk edilmektedir. Çünkü sitenin yavaş çalışması bekleme sürelerini uzatmakta ve kullanıcılar için de güven düşürmektedir. Örneğin bir e-ticaret sitesinin yavaş çalışması ödeme esnasında yaşanabilecek bir potansiyel soruna işaret eder ve kullanıcılar siteyi kullanmak istemez.

İlginizi çekebilir: E-ticarette SEO Neden Önemli?

Google başta olmak üzere arama motorları da hızlı şekilde yüklenme değerlerine sahip sitelere arama sonuçlarında daha fazla öncelik verir. Arama motorlarının bunu yapmasındaki etmen kullanıcı deneyimini iyileştirme isteklerinden kaynaklanır. Dolayısıyla tasarım esnasında site hız değerlerinin de ayarlanması ve en iyi oranlara ulaştırılması sağlanmalıdır.

yavaş web sitenin dezavantajı

Profesyonel web sitesi tasarımı hizmeti ile birlikte tüm bu sorunlardan uzak durabilir, web siteniz için doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Sunduğumuz web siteler ile tüm bu kriterlere uyan bir siteye sahip olabilirsiniz.
Sunduğumuz web sitelerin özelliklerini incelemek için tıklayınız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp