E-ticarette SEO Neden Önemli?

E-ticarette SEO arama motorlarında üst sıralara çıkmak açısından önemlidir. Günümüzde e-ticaret ya da dijital alışveriş seçenekleri son derece gelişmiş durumda. Bu durum ise rekabete yol açtığı için internet üzerinden satış yapmak isteyen markalar da web sitelerinin öne çıkmasını sağlamak için SEO tercih ediyor.

SEO Nedir?

E-ticaret için SEO’nun önemi konusundan önce SEO üzerinde kısaca durmak yararlı olacaktır. Arama motorlarına uyumluluk anlamı taşıyan bu kavram bir web sitesinin arama sonuçlarına göre üst sıralarda yer almasını sağlar. İnternet kullanıcılarının neredeyse tamamı araştırma yaparken Google başta olmak üzere arama motorlarından yararlanır. Arama motorlarında ilk sıralarda çıkan sayfalar kontrol edilir ve diğer sıralarda olan sayfalar ise genellikle ziyaret edilmez. Örneğin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan bir web sitesi ile sonuçlarda örneğin yirminci sırada çıkan bir web sitesinin ziyaretçi sayısı asla benzer olmayacaktır. Üst sıralarda yer alan web siteleri özellikle e-ticaret siteleriyse rakiplerine çok önemli üstünlük kurmaktadır. Bu üstünlüğü sağlayan ise SEO’dur.

Daha detaylı bilgi için: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

E-ticaret İçin SEO’nun Önemi

E-ticaret için SEO yaptırmak son derece önemli bir alandır çünkü ürün veya hizmetlerin satışını içeren e-ticaret sitesinin

işleyebilmesi, satış yapabilmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için müşteriler tarafından ziyaret edilmesi gerekir. Kullanıcılar tarafından bilinmeyen bir e-ticaret sitesinin satış yapabilmesi son derece düşük ihtimaldir.

E-ticaret sektörüne giriş yapılırken ya da mevcut durumda satışların arttırılması amaçlanıyorsa mutlaka SEO çalışmalarına öncelik verilmelidir. SEO ise tek bir eylemi içermeyip bütünlüklü ve zamana yayılan eylemleri ifade eder.

e-ticaret seo nedir

Ürünler İçin Anahtar Kelimeleri Kullanmak

SEO için en önemli nokta içeriktir. İçerikler ise özgün ve SEO uyumlu olmalıdır. SEO uyumlu içerikler ise doğru anahtar kelimeleri kullanarak yazılır. Anahtar kelimelerin mantığı arama motorlarında kullanıcıların aratacakları ifadeleri geçirmektedir. Örneğin takı üzerine satış yapan bir e-ticaret sitesi için “özel tasarım takı” ifadesini içeriklerde kullanmak buna yönelik arama yapan kullanıcıların web sayfasına ulaşmasına yardımcı olur. Anahtar kelimeler ise rakip analizi veya benzeri yöntemler ile bulunabilir.

e-ticaret seo için içeriğin önemi

Rakip Analizi Yapmak

Rakip analizi sektör içindeki rakip sitelerin hangi sayfalarda ve anahtar kelimelerde üst sıralarda yer aldığını gösterir. Bu analiz ile kendi sitenizde kullanılması gereken anahtar kelimeleri ve olması gereken ürünleri tespit edebilirsiniz. Rakip analizi yapmak için ücretli ve ücretsiz araçlar bulunur. Önemli olan analiz yapıldıktan sonra analiz sonuçlarını kısa sürede uygulamaktır çünkü web sitelerinin arama hacimleri sık değiştiği için bugün tespit edilen bir anahtar kelime kısa süre sonra geri plana düşebilir.

Site Açılış Hızının Yüksek Olması

Site hızlandırma özellikle e-ticaret siteleri için mutlaka olması gereken bir konudur. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu yavaş açılan sitelere karşı şüphe ile yaklaşırlar. Buradaki şüphe esasında ödeme esnasında yaşanabilecek sorunlara yönelik bir kaygıdır. Sitenin yavaşlığı kullanıcılar için sitenin sorunlu olduğu imajı verir ve ödeme sayfasında yaşanabilecek olası bir sorundan kendilerini uzak tutmalarına yol açar. Ayrıca arama motorları için de yüksek hızlara sahip web siteleri daha üst sıralarda yer alır. Bu bakımdan site hızlandırma çalışmalarına öncelik verilmelidir. Sayfa yüklenme hızı yüksek olan web siteleri rakiplerine karşı önemli avantajlar elde edecektir.

yavaş web sitenin dezavantajı

Mobil Uyumlu Tasarım

Günümüzde internet kullanımı sanıldığı gibi bilgisayarlar üzerinden değil en çok mobil cihazlar üzerinden sağlanıyor. Hatta 2022 yılı itibariyle internete girişlerin yüzde 65’i mobil, geri kalanları ise bilgisayardan sağlanıyor. Mobil cihazların kullanım kolaylığı sağlamaları yüzünden e-ticaret sitesinin de mobil uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Eğer mobilde görüntülenme ya da kullanım açısından uyumlu olmayan bir web sitesi söz konusu olursa bu durum çoğu kullanıcının web sitesini tercih etmemesine ya da alışveriş yapmadan çıkmasına yol açacaktır.

Görsel Optimizasyonu Sağlamak

E-ticaret SEO yapmak açısından sitenin hem PC hem de mobil tarafta sorunsuz çalışması gerekir. Bunun başında doğru görsel optimizasyonu yapmak gelir. Çünkü çoğu internet kullanıcısı tasarım detaylarına çok önem verir. Görsellerin kaliteli olması, uygun boyutlarda bulunması, çabuk yüklenmesi gibi kullanıcı detayları yanında SEO açısından da etkili olacak ayarlamalar yapılmalıdır. Örneğin bir ürünün aratılmasında doğru SEO kuralları çerçevesinde görsellerde sonuç çıkabileceği için buradan da e-ticaret sitesine kullanıcıların çekilmesi mümkün olacaktır.

Bunların yanında bir bütün olarak web sitesinin e-ticaret altyapısı için uygunluğu gözetilmelidir. Hem site yönetimi hem de kullanıcıların sorunsuz bir deneyim yaşayabilmeleri için kullanılacak olan e-ticaret web sitesi tasarımının günümüz beklentilerine karşılık vermesi sağlanmalıdır. Profesyonel şekilde geliştirilmiş olan e-ticaret altyapıları hem SEO yapmayı kolaylaştırır hem de kullanıcıların daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşamasına olanak tanır. E-ticaret alanında rekabet sürekli olarak yükseldiği ve daimi olarak yenilikler görüldüğü için sitenizin altyapısından temasına optimizasyonundan hız ayarlamalarına kadar her şeyi profesyonel şekilde halletmeniz gerekir. Bu sürecin etkisi ise yapılan çalışmalara ve hizmet verilen sektöre göre değişecektir. Ancak her şeyin sorunsuz olması halinde karşılığı çok geçmeden alınacaktır.

görsel optimizasyonunun faydası


İlginizi çekebilir: E-Ticaret Web Site Tasarımları, Kurumsal Firmalar için SEO Uyumlu Web Site Önerileri

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp